مقاله

اهمیت استفاده از عینک سربی در صنعت پزشکی

اهمیت استفاده از عینک سربی در صنعت پزشکی

بسیاری از پزشکانی که در بخش رادیولوژی فعالیت می ‌کنند، همواره در معرض اشعه ایکس و پرتوهای مضر قرار دارند. هرچند عکس ‌برداری اشعه ایکس، یکی از روش ‌های بسیار مفید برای تشخیص بیماری ها شناخته می شود؛ اما در بلندمدت، می‌ تواند اثرات مخربی روی سلامت بافت بدنی پزشک و یا بیماران داشته باشد. با این حال، پزشکانی که تصویربرداری می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض آسیب‌های ناشی از تابش پرتو ایکس هستند.

یکی از بهترین روش ‌های ایمنی برای مراقبت از بینایی و سلامت بدن، استفاده از عینک سربی هنگام عکس ‌برداری با اشعه ایکس است. این عینک، با اسامی دیگری مانند عینک اشعه ایکس، عینک تابشی یا عینک محافظ در برابر اشعه نیز شناخته می‌ شود. در ادامه این مطلب، به‌طور جامع به اهمیت استفاده از عینک سربی در صنعت پزشکی خواهیم پرداخت و سپس، کاربرد و انواع آن را مورد بررسی قرار می‌ دهیم.

مراقبت از بینایی با استفاده از عینک سربی

استفاده از عینک سربی تا حد زیادی، از چشم شما در برابر اشعه ایکس، محافظت می‌کند. کارکنان بخش پزشکی در هر کلینیک درمانی، همواره در معرض خطرات سلامتی چشم هستند و معمولا آسیب‌های ناشی از پرتو ایکس را در بلندمدت، دست کم می‌گیرند. در صورتی که می توانند با یک عینک سربی ساده، جلوی بسیاری از مشکلات در آینده را بگیرند.

متاسفانه یکی از شایع‌ ترین بیماری‌ های ناشی از پرتو ایکس، آب مروارید است؛ به همین دلیل  استفاده از عینک سربی در کاربردهای مختلف پزشکی همچون تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، اتاق عمل، توموگرافی کامپیوتری (CT)، فلوروسکوپی و سی تی فلوروسکوپی ضروری است. در ادامه بیشتر به اهمیت استفاده از این عینک‌ها خواهیم پرداخت.

مضرات اشعه ایکس برای چشم چیست؟

افزایش خطر ابتلا به سرطان، پوسیدگی دندان و همچنین آسیب به بافت های بدن همچون ماهیچه ها و لثه ها، فقط گوشه‌ ای مضرات اشعه ایکس برای بدن هستند. با این حال، یکی از مشکلات رایج در افرادی که بیشتر در معرض اشعه ایکس قرار دارند، کدر شدن عدسی چشم است. در این حالت، چشم فرد مورد نظر، شفافیت خود را به تدریج از دست می دهد. در نتیجه، پس از مدتی، بیماری هایی مثل آب مروارید، دور از انتظار نیست. در موارد پیشرفته، ممکن است فرد، دچار نابینایی دائمی شود.

به خاطر داشته باشید، ممکن است علائم این بیماری، خیلی زود خود را نشان ندهند؛ اما پس از چند سال، نشانه‌های آب مروارید به کندی ظاهر می شوند. به همین دلیل، توصیه می شود از همان ابتدا با استفاده از لوازم ایمنی، جلوی این فرایند آسیب‌زا را بگیرید.

چگونه از چشمان خود در برابر تشعشعات، مراقبت کنیم؟

اکنون که با خطرات اشعه ایکس آشنا شدید، آیا راهی برای محافظت از بدن در برابر آن‌ ها وجود دارد؟ خوشبختانه پاسخ مثبت است! عینک سربی، یکی از بهترین روش‌های موجود برای محافظت از چشم در برابر اشعه ایکس محسوب می‌ شود. 

این عینک دارای یک لایه سرب است که مانع از عبور اشعه ایکس می شود. عینک سربی به طور دقیق انتخاب شده و کیفیت آن ها بارها تست می شود. طراحی ویژه عینک سربی، چشمان شما را در برابر انواع پرتوهای یونیزان محافظت می کند. در ساخت آن ها معمولا از شیشه های SF6 Schott با کیفیت بالا و بدون اعوجاج با محافظ معادل سرب ۰.۷۵ میلی متر استفاده می شود.

عینک های سربی در رنگ های متنوع و وزن سبک با فریم هایی از برندهای معروف در بازار لوازم طبی به فروش می رسند. از استایل های اسپرت نایک گرفته تا فریم های پیچیده گوچی! شما می توانید متناسب با سلیقه خود، آن ها را خریداری کنید.

چرا استفاده از عینک سربی، ضروری است؟

هر چقدر میزان اشعه ایکس بیشتر باشد، نیاز به استفاده از عینک سربی برای محافظت از چشم ها نیز بیشتر می ‌شود. در برخی از موارد مانند آزمایشات پزشکی و درمان سرطان، میزان اشعه ایکس بسیار بالا است و باید از عینک سربی استفاده کنید. 

لازم به ذکر است که عینک سربی تنها برای محافظت از چشمان در برابر اشعه ایکس مناسب بوده و برای محافظت در برابر سایر نوع اشعه، مانند اشعه UV تاثیری ندارد. بنابراین در برخی موارد، ممکن است که نیاز به استفاده از عینک محافظ دیگری نیز باشد.

انواع عینک سربی در صنعت پزشکی

انواع مختلف عینک سربی در صنعت پزشکی عبارت است از:

 • عینک‌های سربی تخت: این عینک‌ها فقط چشمان شما را از سمت جلو محافظت می کنند. بنابراین در استفاده از آن ها مطمئن شوید که نواحی اطراف شیشه عینک دارای محافظ های جانبی است.
 • عینک های سربی نیمه پیج: نواحی جلو و مقداری از نواحی جانبی عینک را محافظت می کند.
 • عینک سربی روکش دار: این عینک ها، چشم ها را به طور کامل پوشش می دهند و نیازی به محافظ جانبی ندارند.

بررسی مشخصات و ویژگی‌های عینک سربی

عینک سربی دارای ویژگی هایی است که آن را برای استفاده در محیط هایی که با اشعه ایکس سروکار دارند، مناسب می‌کند. برخی از ویژگی های عینک سربی مناسب عبارتند از:

 • لایه سرب: عینک سربی دارای یک لایه سرب هستند که این لایه، اشعه ایکس را جذب می‌کند و جلوی ورود این اشعه ها را به چشم می گیرد. 
 • طراحی و ساخت: این عینک ها، به گونه ‌ای ساخته شده ‌اند که بتوانند از هر میزان اشعه ایکس محافظت کنند.
 • وزن: وزن این عینک بسیار سبک است. از طرفی باید کار با آن ساده باشد و تمامی نقاط حساس چشم را پوشش دهد.
 • بازتابندگی: عینک سربی باید به گونه ‌ای باشد که از بازتاب اشعه ‌های ایکس جلوگیری کنند.
 • محافظت در برابر آب و خط و خش: این عینک‌ها باید در برابر آب و خط و خش مقاوم باشند و بتوانند برای مدت طولانی استفاده شوند.
 • استانداردهای بین‌المللی: عینک سربی باید با استانداردهای بین‌المللی سازگاری داشته باشد و تضمین کند که به خوبی در برابر اشعه ایکس محافظت می کند. 

۳ نکته مهم برای خرید عینک سربی

قطعا عینک های سربی در انواع مختلف و توسط برند های گوناگون تولید می شوند. با استفاده از نکاتی که در ادامه توضیح می دهیم، می توانید بهترین عینک سربی را بخرید. 

 1. استاندارد: مطمئن شوید که عینک سربی شما با استاندارد های بین المللی مربوطه، مانند استاندارد ANSI) Institute of the American National Standards) و IEC) International Electrotechnical Commission)، سازگار است. این استانداردها شامل توضیحاتی درباره طراحی، ساخت، ویژگی‌های عینک سربی و مقاومت آن‌ها نسبت به اشعه‌های ایکس هستند. 
 2. جذب آسان: مطمئن شوید عینک سربی شما، قابلیت جذب آسان اشعه ‌های ایکس را دارد. این به معنای آن است که عینک سربی باید دارای لایه ‌ای از مواد خاصی باشد که بتواند اشعه‌های ایکس را جذب کند و جلوی ورود آن ها به چشم را بگیرد.
 3. نوع استفاده: انواع مختلفی از عینک سربی برای استفاده در محیط ‌های مختلف وجود دارد. برای مثال برخی عینک های سربی برای پزشکی و انواع دیگر برای استفاده در صنعت مناسب هستند. قبل از خرید، بهتر است نوع استفاده خود را مشخص کنید و عینک سربی مناسب را بخرید. 

جمع‌بندی

در حال حاضر خرید عینک سربی  با وجود فروشگاه های معتبر آنلاین، به کار راحتی تبدیل شده است. اگر قصد دارید عینک اورجینال با ضمانت اصالت کالا بخرید، باید به برند سازنده و مشخصات فروشگاه آنلاین یا نمایندگی رسمی توجه کنید. یکی از معتبرترین تامین کنندگان لوازم پزشکی و انواع عینک سربی، شرکت تراست خاورمیانه است. این شرکت، مفتخر است که تاکنون جامع‌ترین خدمات پس از فروش را ارائه کرده و دارای مجوز رسمی از اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *