مقاله

همه ی نکات مهم و اساسی درباره ی دستگاه رادیولوژی

دستگاه رادیولوژی

رادیولوژی یا همان تصویربرداری تشخیصی، شاخه‌ای از پزشکی است که از انرژی تابشی برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. این علم به پزشکان امکان می‌دهد تا با استفاده از ابزارهای رادیولوژیک، بتوانند فرآیندهایی که در بدن اتفاق می‌افتد را ببینند و درک کنند. قبل از روش‌های رادیولوژی، پزشکان تنها با مرگ بیمار می‌توانستند ارگان‌های داخلی را مورد مطالعه قرار دهند.

آنها می‌توانستند از طریق معاینه‌ خارجی، اندام‌ها و بافت‌های داخلی را لمس کنند و به نتایج خارجی بدن توجه کنند، اما ساختارهای داخلی بیشتر پنهان بودند. به طور کلی، رادیولوژی یک تخصص پزشکی است. در این روش با استفاده از عوامل فیزیکی مختلف مانند اشعه و میدان مغناطیسی، تصاویر داخلی از بدن تولید می‌شود و این تصاویر را برای تشخیص و در برخی موارد برای پیش آگاهی و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند. در روش تصویربرداری با دستگاه رادیولوژی به طور مستقیم از اشعه یونی استفاده می‌شود.

دستگاه رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی از اشعه‌های ریز موجی تشکیل شده است که قادر به عبور از هر ماده‌ای هستند. این نوع اشعه به دلیل پراکندگی‌هایشان قابل رؤیت نیستند، جز اینکه توسط وسایل خاصی مانند دستگاه‌های رادیولوژی قابل ثبت و تصویربرداری باشند. برای مثال، سرب تنها ماده‌ای است که از این اشعه نمی‌تواند عبور کند. رادیولوژی به عنوان یک تخصص پزشکی، به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری‌ها را بهتر تشخیص داده و درمان مناسبی را برای بهبود بیمار انتخاب کنند.

این تخصص از تصویربرداری داخلی استفاده می‌کند و تصاویر حاصل از آن توسط فعالیت‌های فیزیکی مختلف مانند میدان‌های مغناطیسی و سایر عوامل به دست می‌آیند. امروزه، کار با دستگاه رادیولوژی در سراسر جهان به عنوان یک علم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به پزشکان در تشخیص سریع بیماری‌ها و انجام درمان‌های مؤثر کمک می‌کند.

برای تشخیص نوع بیماری و مشکلات داخلی بدن، عکسبرداری رادیولوژی و سونوگرافی ضروری است. متخصص رادیولوژی، طبق دستور پزشک اقدام به اخذ تصاویر رادیولوژی و سونوگرافی از ناحیه مورد نظر می‌کند و نتایج را به پزشک متخصص ارائه می‌دهد تا بر اساس آن اقدامات درمانی برای بیمار آغاز شود.

 

دستگاه رادیولوژی

تمام کاربردهای دستگاه رادیولوژی

عکسبرداری رادیولوژی یکی از اولین راهکارهای درمانی است که برای بیماران تجویز می‌گردد تا از این طریق پزشک بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. عکس‌هایی که به واسطه دستگاه رادیولوژی تهیه می‌شوند،  اختلالات بسیاری را تشخیص می‌دهد و کاربردهای خاصی دارد. از اصلی‌ترین کاربردهای این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهیه عکس‌های رنگی با دقت و کنتراست بالا
 • تشخیص انواع شکستگی‌ها، چرا که بهترین راهکار تشخیصی در این حوزه، عکس‌های رادیولوژی می‌باشند.
 • انجام بررسی‌های سریع و ساده از بخش‌های مختلف بدن مانند کلیه‌، معده، مری، روده، لوزه سوم و …
 • تهیه عکس‌های لازم از ریه جهت تشخیص بیماری‌های مرتبط با این بخش از بدن
 • بررسی مشکلاتی مانند لغزش مهره کمر یا ستون فقرات نظیر انواع آرتروز
 • بررسی و درمان مشکلات ایجاد شده در ستون فقرات، چرا که این عکس ‌برداری‌ قادر است تا به صورت دقیق میزان انحنا را تشخیص داده و به درمان بیمار کمک‌ شایانی نمایند.
 • تشخیص آسیب‌هایی که موجب دردهای کمر شده و شرایط بدی را برای افراد رقم می‌زنند.

انواع دستگاه رادیولوژی

در ادامه مطلب به بررسی انواع دستگاه رادیولوژی و کاربرد هر یک می‌پردازیم:

 • رادیوگرافی

در روش رادیوگرافی، شرایط الکتریکی تابش پرتو رنتگن تنظیم می‌شود و یک فیلم در مسیر خروج پرتوها قرار می‌گیرد. از وسایل فرعی نیز برای جمع و جور کردن تابش استفاده می‌شود و این روش به ما اجازه می‌دهد تا از حالت سلامت بخشی از بدن مطمئن شویم. در رادیوگرافی ساده، یک عکس بدون استفاده از تزریق ماده خارجی به بدن گرفته می‌شود و در این حالت، مشخص کردن حدود اجزا بدن با دقت بسیار کمی صورت می‌پذیرد.

در رادیوگرافی با استفاده از مواد کنتراست، مواد خارجی را به بدن وارد کرده و تمایز رنگ‌ها را بهم می‌زنند. این روش دارای تکنیک‌های مختلفی است که برای بررسی اندام‌های مختلف بدن با استفاده از مواد مختلف انجام می‌شود. یکی از روش‌ها آنژیوکاردیوگرافی است که در این روش، لوله‌های باریکی را از رگ‌های مختلف بدن وارد می‌کنند و به حفره‌های خاصی از قلب می‌رسند. با استفاده از رادیوگرافی، می‌توانیم حفره‌های داخلی قلب و دریچه‌ها را بررسی کنیم.

 • فلوروسکوپی

دستگاه فلوروسکوپی به طور معمول برای ارزیابی عملکرد اندام‌هایی مانند روده، قلب، رگ‌های خونی و دستگاه ادراری استفاده می‌شود. همچنین، در تشخیص توده‌های غیرطبیعی بافت‌های بدن نیز ممکن است از ماده رادیواکتیو استفاده شود. در این روش، به بیمار ماده رادیواکتیو تزریق می‌شود یا اینکه او باید ماده رادیواکتیو را ببلعد و تصاویر مختلف قسمت‌های بدن وی روی صفحه نمایش مانیتور نمایش داده می‌شود.

 • سی تی اسکن

سی ‌تی‌ اسکن، یک روش تصویربرداری سه‌ بعدی است که در مواردی مانند لخته شدن خون، خونریزی داخلی و پارگی آپاندیس استفاده می‌شود. این تصاویر که از طریق تابش اشعه ایکس بر روی بدن ایجاد می‌شوند، دارای وضوح بالا هستند و به پزشک در تشخیص دقیق کمک می‌کنند.

 • سونوگرافی

بی‌خطرترین روش تصویربرداری استفاده از سونوگرافی است. در این روش، امواج صوتی به اعضای بدن مانند کبد، رحم، شکم و دستگاه گوارش ارسال شده و تصاویری که در مانیتور قابل رویت هستند، نمایش داده می‌شوند. این روش معمولاً برای بررسی سلامت جنین در مادران باردار استفاده می‌شود، زیرا اثبات شده است که اشعه ایکس بر روی سلامت جنین تأثیرات نامطلوبی دارد. همچنین، این روش برای تعیین جنسیت جنین و شناسایی هر گونه اختلال رشد نیز به کار می‌رود. در ضمن، سونوگرافی برای بررسی اندام‌های دیگر مانند رحم، پروستات، سینه و غیره نیز استفاده می‌شود.

 • ام آر آی

در تشخیص مشکلات عصبی و اختلالات عضلانی از تصویربرداری با استفاده از ام‌آرآی (MRI) استفاده می‌شود. این روش مناسب این است که بدن را از زوایای مختلف از بالا به پایین و از جلو به عقب بررسی کند. MRI از میدان مغناطیسی برای ایجاد تصویر از بافت‌های داخلی بدن استفاده می‌کند. تصاویر حاصل از این روش دقیق و واضح هستند و برای بررسی و تشخیص اختلال مناسب می‌باشند.

 • پزشکی هسته ای

 برای به دست آوردن اطلاعاتی در مورد مراحل بیماری سرطان، بررسی جریان خون و عملکرد قلب، از روش تصویربرداری با استفاده از ماده رادیواکتیو استفاده می‌شود. در این روش، ماده رادیواکتیو به بیمار تزریق می‌شود تا اطلاعات مورد نیاز را دریافت کند.

 

مزایا و معایب دستگاه رادیولوژی

استفاده از دستگاه رادیولوژی به عنوان یکی از شاخه‌های پزشکی متخصص از مزایا و معایب خاص خود برخوردار است. در ادامه مطلب به برخی از مزایا و معایب استفاده از رادیولوژی اشاره می‌کنیم:

مزایای استفاده از دستگاه رادیولوژی

از مزایای استفاده از دستگاه رادیولوژی عبارتند از:

 • تصاویر سریع

رادیولوژی به طور عمده بر تولید و تفسیر تصاویر پایه‌ای مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) تمرکز دارد. این تصاویر به صورت سریع تهیه می‌شوند و به پزشکان امکان ارزیابی دقیق را در کمترین زمان ممکن می‌دهند.

 • تشخیص دقیق

تصاویر رادیولوژیک می‌توانند به پزشکان کمک کنند تا تشخیص دقیقی داشته باشند. این تصاویر اطلاعات مهمی را درباره ساختارهای داخلی بدن فراهم می‌کنند و به پزشکان کمک می‌کنند تا بیماری‌ها، آسیب‌ها و تغییرات ساختاری را تشخیص دهند.

 • بدون نیاز به جراحی

رادیولوژی از روش‌های غیر تهاجمی استفاده می‌کند که نیازی به جراحی باز یا تداخلی ندارد. این به معنای کاهش خطرها و عوارض جراحی می‌باشد و به بیماران امکان بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های روزمره را می‌دهد.

 • امکانات تصویربرداری پیشرفته

رادیولوژی با پیشرفت تکنولوژی، امکانات تصویربرداری پیشرفته‌تری مانند تصویربرداری سه بعدی، تصویربرداری مجازی و تصویربرداری مولکولی را فراهم کرده است. این امکانات به پزشکان کمک می‌کنند تا به تشخیص بهتری برسند و برنامه‌ریزی درمان مناسب‌تری انجام دهند.

معایب استفاده از دستگاه رادیولوژی 

از معایب استفاده از دستگاه رادیولوژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تابعیت پرتوی

استفاده از اشعه‌های یونیزان مانند اشعه ایکس و CT می‌تواند در دراز مدت به بیماران آسیب وارد کند. این تابعیت پرتویی ممکن است برای افرادی که به طور مکرر تحت مطالعات رادیولوژی قرار می‌گیرند، مشکل ساز شود. بنابراین، لازم است که در استفاده از این دستگاه‌ها، دقت لازم را داشته باشیم و تنها زمانی از تصویربرداری رادیولوژی استفاده کنیم که ضروری باشد.

 • نیاز به تجهیزات پیشرفته

 تجهیزات تصویربرداری رادیولوژی به طور معمول پیچیده و هزینه بر هستند. نگهداری، تعمیر و بروزرسانی این تجهیزات نیازمند منابع مالی و فنی قابل توجهی است. این مسئله می‌تواند در برخی مناطق با مشکل روبرو شود و در دسترسی بیماران به تصویربرداری رادیولوژی محدودیت ایجاد کند.

 • تفسیر پیچیده تصاویر

تفسیر تصاویر رادیولوژیک نیازمند تخصص و تجربه قوی می‌باشد. تشخیص درست و دقیق بر اساس تصاویر نیازمند توانایی تفسیر صحیح ساختارها و نشانه‌های مختلف در تصاویر است. این موضوع شاید به دلیل پیچیدگی تصاویر و وجود تغییرات متنوع در ساختمان‌های بدنی، چالش برانگیز باشد.

 • محدودیت‌های برخی از تکنیک‌ها

هر یک از روش‌های تصویربرداری رادیولوژیک محدودیت‌ها و مسائل خاص خود را دارد. برای مثال، تصویربرداری با استفاده از اشعه X نمی‌تواند با دقت بالایی ساختمان‌ها و بافت‌های نرم را تصویربرداری کند. همچنین، CT و MRI ممکن است در برخی موارد مانند بیماران با کلیه ضعیف یا ترس از فضای بسته، محدودیت‌هایی داشته باشند.

اهمیت دستگاه رادیولوژی در تشخیص صحیح و درمان بیماری‌ها

رادیولوژی یک علم پزشکی است که برای تشخیص و درمان بیماری‌ها از روش‌های تصویربرداری استفاده می‌کند. این تخصص به پزشکان امکان می‌دهد تا با استفاده از تجهیزات و ابزارهای تصویربرداری، مشکلات داخلی بدن را تشخیص داده و از وقوع آسیب و صدمات جلوگیری کنند. با تهیه تصاویر دقیق از داخل بدن بیمار به وسیله دستگاه رادیولوژی، پزشکان قادرند به طور سریع بیماری او را تشخیص داده و برنامه‌های درمانی مناسب را تعیین کنند.

تصاویر رادیولوژی، اطلاعات مهمی درباره عملکرد اندام‌های بدن را برای پزشک فراهم می‌کنند. حتی با تهیه چند تصویر رادیولوژی، پزشکان قادرند به تشخیص صحیح بیماری بپردازند و به سرعت درمان را آغاز نمایند. این تصاویر دقیق از نقاط مختلف بدن، به پزشک اطلاعات زیادی راجع به عملکرد اعضا و اندام‌های بدن داده و توانایی تصمیم‌گیری درمانی را برای پزشک افزایش می‌دهند.

تحولات در دستگاه های رادیولوژی: تصاویر با کیفیت بالا و انتقال سریع

در دهه اخیر، تحولات و نوآوری‌های متعددی در فناوری تصویربرداری پزشکی با دستگاه رادیولوژی رخ داده است که می‌توانند آینده این حوزه را متحول کنند. با استفاده از این نوآوری‌ها، امیدواریم تا آینده، تشخیص و درمان بیماری‌ها با دقت بیشتر و عملکرد بهتری انجام شود. البته، لازم به ذکر است که این تکنولوژی‌ها در سال‌های گذشته در فاز تحقیقاتی و توسعه قرار داشت. اما در حال حاضر پس از گذراندن مراحل تحقق فنی، تایید علمی و موافقت‌های قانونی، برای استفاده گسترده در این زمینه به کار می‌روند. در زیر، به برخی از این نوآوری‌ها که بهبود تشخیص و درمان را تسهیل می‌کنند، اشاره می‌کنیم:

 • توانایی دستیابی به تصاویر سریع و باکیفیت

هدف اصلی رادیولوژی دیجیتال، دریافت اطلاعات و داده‌های بیشتر است. در سال‌های اخیر، پیشرفت‌های فناوری باعث شده است که سیستم‌های تصویربرداری پزشکی سنتی با توانایی دسترسی سریعتر به تصاویر با گسترش و تحول مواجه شوند. فناوری جدیدتر در این حوزه به نام توموسنتز دیجیتال یا DTS و انرژی دوگانه است. این فناوری می‌تواند اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری را در اختیار رادیولوژیست قرار دهد. با استفاده از این فناوری، تشخیص‌های پیچیده در موقعیت‌های بسیار ضعیف که در رادیولوژی سنتی به سختی قابل درک بود، ممکن می‌شود. تکنولوژی DTS مجموعه‌ای از تصاویر فردی از زوایای مختلف را ایجاد می‌کند. این تصاویر قابل تجزیه و تحلیل برای کسب اطلاعات دقیق درباره آناتومی بیمار هستند. به همین دلیل، با استفاده از این فناوری، قادر خواهیم بود ویژگی‌های بسیار دقیق را بررسی و مشاهده کنیم.

 • بهینه سازی دوز موثر

در تصویربرداری پزشکی از قفسه سینه، از محلول Dual Energy استفاده می‌شود. تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا استفاده از این نوع محلول‌ها کاهش یابد. تحقیقات نشان داده است که استفاده از تکنولوژی DTS برای آزمایشات، نیاز به دوز کمتری نسبت به روش CT دارد. همچنین، استفاده از Smart Grid می‌تواند اثرات منفی تابش پرتوهای رادیولوژی را به طور قابل توجهی کاهش دهد. همچنین، استفاده از شبکه‌های هوشمند مانند دایپکس و سیستم‌های مدیریت تصاویر پزشکی مثل Metric می‌تواند بهبود کنتراست تصاویر و کاهش دوز مصرفی مواد و اشعه را تسهیل کند. در کاربردهای ارتوپدی نیز، استفاده از روش‌های مدرن منجر به کاهش یک سوم دوز مورد نیاز در روش CT شده است. علاوه بر این، دقت بالای تصاویر این روش باعث می‌شود که بیماران برای دریافت نتایج قطعی نیاز به چندین بار اسکن نداشته باشند.

 • تبدیل تصاویر دو بعدی به تصاویر سه بعدی

 در گذشته، برای تصویربرداری ستون مهره‌ها از تصاویر دو بعدی استفاده می‌شد. اما تصاویر دو بعدی دارای معایب و مشکلات تشخیصی خاص خود هستند. به همین دلیل، سازندگان تجهیزات پزشکی به سمت تصاویر سه بعدی در تصویربرداری پزشکی گام برداشتند. با استفاده از نرم‌افزار زئوس، امکان ایجاد تصاویر پزشکی سه بعدی در اتاق‌های پزشکی به وجود آمده است. پژوهشگران نیز معتقدند که استفاده از این روش در حال پیشرفت است و برای تشخیص قطعی نیاز به تصاویر متریک سه بعدی داریم. دستگاه‌های MRI و CT Scan نیز در حال پیشرفت هستند تا با استفاده از آنها و اعمال دوز کمتر محلول‌ها، تصاویر با کیفیت و واضح‌تری به دست آید. با تجسم سه بعدی، تصاویر واقعی‌تری از آناتومی بدن ارائه می‌شود که می‌تواند برای برنامه‌ریزی جراحی و تفسیر تومورهای سرطانی بسیار موثر باشد. این پیشرفت‌ها در حوزه تصویربرداری پزشکی با قدرت محاسباتی بالا، هزینه کم و سرعت انتقال زیاد، مجموعه بزرگی از داده‌ها را به وجود آورده است. مدیران تصویربرداری پزشکی در برخی بیمارستان‌ها اظهار کرده‌اند که با استفاده از این روش، سرعت تصویربرداری و ارسال داده‌ها هزار برابر افزایش یافته است. به همین دلیل، این فناوری ما را قادر می‌سازد حجم بزرگی از داده‌ها را با سرعت بالا و در زمان کم منتقل کنیم.

تفاوت دستگاه رادیولوژی با دستگاه رادیوگرافی چیست؟

دستگاه رادیولوژی و رادیوگرافی، هر کدام ابزارهای پزشکی هستند که برای تولید تصاویر پزشکی استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌هایی در عملکرد و کاربردهای آن‌ها وجود دارد. رادیوگرافی یک فناوری ساده‌تر است که برای تشخیص اولیه و تصویربرداری سطوح مختلف بدن استفاده می‌شود. در حالی که رادیولوژی شامل دستگاه‌های پیشرفته‌تر و پیچیده‌تری است که برای تصویربرداری دقیق‌تر از ساختارها و عملکرد اعضای بدن استفاده می‌شود. در زیر به بررسی و مقایسه این دو ابزار پزشکی پرداخته ایم:

 • رادیوگرافی 

رادیوگرافی یک فناوری تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص اختلالات و بیماری‌ها در داخل بدن استفاده می‌شود. در روش رادیوگرافی، یک پرتو ایکس که از منبع خارجی تابیده می‌شود، از بدن عبور می‌کند و بر روی فیلم حساس به اشعه می‌افتد. سپس فیلم توسط یک دستگاه خاص تحت تأثیر پرتو ایکس خوانده می‌شود و تصویر نهایی بر روی یک صفحه نمایش نشان داده می‌شود. به طور معمول رادیوگرافی برای تصویربرداری سطوح مختلف بدن مانند استخوان‌ها، ریه‌ها و دندان‌ها استفاده می‌شود.

 • رادیولوژی

رادیولوژی نیز یک بخش از تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص و بررسی بیماری‌ها و اختلالات درونی بدن استفاده می‌شود. اما در این حالت، دستگاه رادیولوژی شامل تجهیزات پیشرفته‌تری است که عمده‌ترین آن‌ها دستگاه‌های تصویربرداری با فناوری CT (توموگرافی کامپیوتری) و MRI (تصویربرداری مغناطیسی هسته‌ای) هستند. این دستگاه‌ها به کمک تکنولوژی‌های پیشرفته و ترکیبی از پرتوهای ایکس و میدان‌های مغناطیسی، تصاویر دقیق‌تری از ساختارها و عملکرد اعضای بدن ارائه می‌دهند. رادیولوژی به طور گسترده‌تری برای تصویربرداری سریعتر، سه‌بعدی و دقیق‌تر از عملکرد اعضای بدن استفاده می‌شود و معمولا در بیمارستان‌ها و مراکز تخصصی قلب، مغز و سایر اعضای بدن استفاده می‌گردد.

 

نقش دستگاه رادیولوژی در تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها چیست؟

دستگاه رادیولوژی، یا دستگاه تصویربرداری پزشکی، ابزاری قدرتمند و ضروری است که در تشخیص و درمان بیماری‌ها بسیار مهم، عمل می‌کند. با استفاده از این دستگاه، پزشکان می‌توانند به طور دقیق‌تر بیماری‌ها را تشخیص داده و برنامه‌های درمانی مناسب را تعیین کنند. البته، برای استفاده بهینه از دستگاه رادیولوژی، تجربه و تخصص پزشکان رادیولوژی نیز بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت دستگاه رادیولوژی در تشخیص صحیح بیماری‌ها به دلایل زیر است:

 • تشخیص

تصاویر رادیولوژی می‌تواند اطلاعات مهمی را درباره ساختار داخلی بدن فراهم کند. این تصاویر به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری‌ها را تشخیص داده و نقاط ضعف و اختلالات در سازمان بدن را شناسایی نمایند. به عنوان مثال، در تصویربرداری سینه، تصاویر رادیولوژی ممکن است کمک کننده باشند تا سرطان ریه یا عفونت‌های ریه را تشخیص داده و بیمار را به طور صحیح معالجه کنند.

 • راهنمایی درمان

تصاویر رادیولوژیک نقش مهمی در راهنمایی درمان دارند. آنها به پزشکان کمک می‌کنند تا موقعیت و محل بیماری را شناسایی کرده و به طور دقیق تر درمان را هدایت کنند. برای مثال، درمان سرطان ممکن است شامل رادیوتراپی یا جراحی باشد و تصاویر رادیولوژیک می‌توانند به پزشک کمک کنند تا منطقه‌های دقیقی را که باید تحت درمان قرار گیرند، تعیین کند.

 • پیگیری درمان

تصاویر رادیولوژیک می‌توانند در پیگیری نتایج و تغییرات درمانی که بر روی بیمار اعمال می‌شود، مفید باشند. با انجام تصاویر متعدد در طول زمان، می‌توان پیشرفت یا تغییرات در ساختار بدن را مشاهده و نتایج درمان را ارزیابی کرد.

خرید و قیمت دستگاه رادیولوژی

مهم‌ترین مواردی که باید در خرید انواع دستگاه‌ رادیولوژی در نظر گرفته شوند، سختی و دوام دستگاه‌ها هستند. طراحی دستگاه باید بین قدرت و عملکرد آن با سهولت استفاده و مانور بالا توازن داشته باشد. به طوری که کیفیت خروجی اشعه ایکس کاهش نیابد. قیمت دستگاه رادیوگرافی سیار می‌تواند از ۸۰۰۰ تا بیش از ۴۰۰۰۰۰ دلار متفاوت باشد و وجود امکانات اضافی می‌تواند به افزایش قیمت دستگاه منجر شود. اما خریداران نباید فقط هزینه خرید اولیه را در نظر بگیرند. مواردی مانند آموزش در محل، گارانتی‌های طولانی مدت، هزینه تعویض تیوب‌های اشعه ایکس و فیلترهای جدید نیز باید در نظر گرفته شوند. به صورت کلی، برخی از عوامل موثر در قیمت دستگاه رادیولوژی در زمان خرید آن عبارتند از:

 • برند دستگاه
 • کیفیت تصویر
 • ویژگی‌های اضافی مانند نرم افزار پشتیبان
 • برخورداری از برخی امکانات ضروری
 • عوامل اثر گذار در بازار مانند رقابت تولید کنندگان، توزیع کنندگان و محل فروش دستگاه
 • سختی و دوام دستگاه
 • آموزش در محل
 • گارانتی‌های طولانی مدت
 • هزینه تعویض قطعات و خدمات پس از فروش

از کجا دستگاه رادیولوژی را خریداری بکنیم؟

شما می‌توانید برای خرید دستگاه رادیولوژی، به فروشگاه‌های تخصصی تجهیزات پزشکی، شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های پزشکی مراجعه کنید برای نمونه میتوانید با شرکت تراست خاورمیانه در ارتباط باشید و دستگاه مورد نظر خود را با خیالی راحت سفارش بدهید . علاوه بر این می‌توانید این دستگاه را از طریق وب سایت‌ها و بازار آنلاین خریداری نمایید. قبل از خرید بهتر است از نظرات و تجربیات کاربران دیگر درباره محصول مورد نظرتان استفاده کنید و با کمک متخصصان مربوطه انتخابی درست را انجام دهید همچنین مشاوران و کارشناسان مجموعه تراست مد در خدمت شما مشتریان عزیز میباشند تا بهترین راهنمایی را برای شما داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *