مقاله

نحوه عملکرد تیوب اشعه ایکس

نحوه عملکرد تیوب اشعه ایکس

تیوب ایکس‌ری (X-ray tube) یک قطعه کلیدی در دستگاه‌های اشعه ایکس است که برای تولید پرتو X به کار می‌رود. این تیوب مهم‌ترین بخش دستگاه ایکس‌ری بوده و وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به اشعه ایکس را دارد، و در تصویربرداری پزشکی، صنعتی، مهندسی، معدنی و غیره استفاده می‌شود. در ادامه به نحوه عملکرد این تیوب و ویژگی های آن می پردازیم. 

تیوب اشعه ایکس چگونه کار می‌کند؟

این تیوب از دو بخش اصلی کاتد (Cathode) و آند (Anode) تشکیل شده است. نحوه عملکرد این وسیله به صورت مرحله به مرحله به صورت زیر است:

۱. تولید الکترون‌ها

اولین مرحله در عملکرد تیوب اشعه ایکس، تولید الکترون‌ها در کاتد (Cathode) است. کاتد شامل یک فیلم کلیدی (filament)، کاتد گرم (heating filament) و کاتد مهره‌ای (focusing cup) است. وقتی جریان الکتریکی از طریق فیلم کلیدی می‌گذرد، گرمای مورد نیاز برای تولید الکترون‌ها توسط کاتد گرم ایجاد می‌شود.

۲. تسریع الکترون‌ها

الکترون‌های تولید شده از کاتد مهره‌ای خارج می‌شوند و به سمت آند (Anode) حرکت می‌کنند. وقتی الکترون‌ها به سطح آند برخورد می‌کنند، جذب کشش الکتریکی پایین آند می‌شوند و سرعت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

۳. تولید اشعه ایکس

هنگام برخورد الکترون‌ها با سطح آند، انرژی جنبشی آن‌ها به اشعه X تبدیل می‌شود. این اشعه‌ها از آند به سمت مرکز تیوب اشعه ایکس حرکت می‌کنند و از طریق پنجره‌ای که در تیوب وجود دارد، خارج می‌شوند.

۴. فیلترینگ اشعه ایکس

اشعه‌های تولید شده دارای طیف وسیعی از انرژی هستند اما بسته به نوع چیزی که قصد عکس‌برداری از آن داریم، بهتر است تا برخی از این انرژی‌ها حذف شوند. برای این کار از فیلتر‌های مخصوصی استفاده می‌شود که انرژی‌های غیر قابل نیاز را حذف کرده و کیفیت دلخواه اشعه ایکس را تولید می‌کنند. 

۵. تصویربرداری

اشعه‌های تولید شده در دستگاه رادیولوژی به بافت‌ها و اعضای مختلف بدن وارد می‌شوند. ساختار و چگونگی تغییر اشعه‌ها به تغییرات ضخامت و استحکام بافت‌ها مرتبط است؛ به همین دلیل از پلیت فیلمی یا سنسورهای الکترونیکی (مانند سی‌تی اسکن) برای تعیین میزان اشعه و ثبت آن استفاده می‌شود. 

در آخر سیگنال‌های ثبت شده توسط سیستم‌های کامپیوتری پردازش شده و به تصویر نهایی تبدیل می‌شوند تا پزشک متخصص بتواند از آن برای تشخیص استفاده کند. 

امواج الکترومغناطیسی مناسب برای رادیولوژی و استفاده درمانی باید حدود ۰.۲ تا ۰.۶ آنگسترم باشند.

ویژگی‌های تیوب اشعه ایکس رادیولوژی چیست؟

سه پارامتر ولتاژ تیوب، جریان تیوب، زمان تابش یا اکسپوز در دستگاه های تصویر برداری برای ایجاد تصاویر با کیفیت مناسب بسیار مهم هستند که در ادامه به صورت تخصصی‌تر به آن اشاره می‌کنیم.

  • ولتاژ تنظیم شدنی (kVp)

قدرت اشعه ایکس تولید شده توسط تیوب از طریق تغییر ولتاژ قابل تنظیم است. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد تا تنظیمات مناسب برای هر نوع تصویربرداری را انجام دهد.

  • جریان تنظیم شدنی (mA)

مقدار جریان الکترون‌ها که از کاتد به آند می‌روند نیز قابل تنظیم است. این ویژگی میزان اشعه ایکس تولید شده را کنترل کرده و امکان تنظیم جریان برای تصویربرداری‌ با کیفیت‌های مختلف را فراهم می‌کند.

  • قابلیت خاموشی سریع (Anode Cooling)

بخش آند تیوب به دلیل تولید حرارت زیاد به خنک‌سازی احتیاج دارد. نحوه عملکرد تیوب اشعه ایکس و خاموش شدن سریع آن در دمای بالا بعد از استفاده‌های مکرر، سرعت خنک شوندگی را بهبود بخشیده و آمادگی دستگاه را برای استفاده‌های مکرر افزایش می‌دهد.

عوامل اثر گذار بر طول عمر تیوب اشعه ایکس چیست؟

موارد بسیار زیادی در افزایش طول عمر X-Ray Tube تاثیر دارند. در ادامه به چهار مورد از آن اشاره خواهیم می کنیم:

  • روی آند سرد از اکسپوز میلی گرم بالا استفاده کنید تا از ترک خوردن و خرابی دستگاه جلوگیری شود.
  • از جریا‌ن‌های پایین برای فیلامان استفاده کنید تا عملکرد تیوب ایکس ری در طولانی مدت کاهش پیدا نکند.
  • عملیات اکسپوز را روی توان هشتاد درصد نگه دارید و روی صد درد استفاده نکنید.
  • برای جلوگیری از وارد شدن دمای بالا به دستگاه، بهتر است بدانید ظرفیت تحمل گرمای آند چقدر است و دما را پایین‌تر از آن نگه دارید.

خرید تیوب اشعه ایکس 

 پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید مدل‌های مختلف تیوب ایکس ری، نیاز خود را مشخص کنید. علاوه بر آن، دریافت راهنمایی از واردکننده‌های معتبر و نمایندگی‌های فروش مستقیم تیوب اشعه ایکس درآمریکا و ایتالیا هم بسیار موثر خواهد بود. شرکت تراست خاورمیانه یکی از بهترین وارد کننده‌های تیوب X-Ray برای رادیولوژی، از آمریکا و ایتالیا است که امکانات بسیاری را در زمان خرید به مشتریان ارائه می‌دهد:

 

کیفیت محصولات: شرکت تراست خاورمیانه محصولات با کیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی را از آمریکا و ایتالیا وارد می‌کند و دقت و کارایی تیوب‌ها در ارائه تصاویر با کیفیت، بالا است.

 

 تکنولوژیکی پیشرفته: محصولات وارداتی توسط شرکت تراست خاورمیانه با استفاده از آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید می‌شوند. این مزیت باعث شده تا عملکرد تیوب اشعه ایکس به بالاترین حد خود برسد.

 

پشتیبانی فنی: شرکت تراست خاورمیانه از پشتیبانی فنی مناسب برخوردار بوده و پاسخگوی تمام سوالات شما در زمان خرید است. این ویژگی باعث شده تا کاربران به راحتی بتوانند وسیله‌ای که به آن نیاز دارند را پیدا کنند.

 

قیمت به صرفه: با توجه به اینکه تراست خاورمیانه محصولات را مستقیما از آمریکا و ایتالیا وارد می‌کند، تمام واسطه‌ها حذف می‌شوند و شما می‌توانید تیوب اشعه ایکس ری رادیولوژی را با هزینه‌ی بسیار کمتری نسبت به رقبا تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *