مقاله

آشنایی با ویژگی های دستگاه رادیولوژی پرتابل econet آلمان

دستگاه رادیولوژی پرتابل

دستگاه رادیولوژی پرتابل  econet از محصولات کشور آلمان است. این کشور سابقه درخشانی در طراحی و ساخت انواع دستگاه رادیولوژی دارد. برای تشخیص بسیاری از بیماری ها، لازم است که پزشکان از نواحی آسیب دیده بدن بیمار، تصویربرداری کنند. گاهی اوقات امکان انتقال بیمار به مراکز رادیولوژی وجود ندارد و گاهی هم برای تصمیم گیری های اورژانسی، نیاز به تصویربرداری فوری است. در این مواقع با کمک دستگاه رادیولوژی پرتابل یا سیار econet، لزومی به جا به جایی بیمار نمی باشد. در ادامه به کاربرد و ویژگی های این دستگاه می پردازیم.

کاربرد دستگاه رادیولوژی پرتابل econet 

به وسیله دستگاه رادیولوژی پرتابل econet، پزشک می تواند اختلالات مختلفی را شناسایی کند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • تشخیص همه آسیب‌ هایی که سبب کمر درد افراد می‌ شوند، البته تشخیص آسیب مکانیکی ستون فقرات شامل آن نمی شود.
 • تغییرات به وجود آمده در شکل ستون فقرات. در رادیولوژی، تعداد درجه انحنا می‌تواند به طور دقیق مشخص شود.
 • لغزش ستون فقرات یا مهره کمر مانند آرتروز و اسپیدیلولیستزیس 
 • عکس از ریه که در حقیقت شناسنامه سلامت افراد است. 
 • عکس‌ های رنگی با کنتراست از معده، کلیه، مری و…
 • ارزیابی سریع و ساده از معده، لوزه سوم، شکم، مری، روده، کلیه ها و سنگ ‌های کلیه و…
 • تشخیص انواع شکستگی استخوان با عکس رنگی و کنتراست که از بهترین روش‌ های تشخیصی می باشد.

آمادگی پیش از انجام رادیولوژی

بهتر است به دلیل خطر تابش اشعه ایکس به جنین، رادیولوژی و عکسبرداری در دوران بارداری انجام نشود. البته در برخی شرایط خاص با مشورت پزشک معالج این امر صورت می گیرد. لازم به ذکر است میزان احتمال آسیب به جنین بسیار کم می باشد. در این شرایط مادر می تواند از پیش بند سربی جهت محافظت از جنین خود استفاده کند. می توانید از پیشبندی سربی برای محافظت از نوزاد بهره ببرید. نکته دیگر این است که در زمان عکسبرداری با دستگاه رادیولوژی، باید بیمار هیچ طلا و جواهری به همراه نداشته باشد؛ زیرا امکان دارد در مسیر اشعه ایکس قرار گرفته و نتیجه عکسبرداری خیلی دقیق نشود.

مراحل انجام رادیولوژی با دستگاه پرتابل econet

 1. در ابتدا لازم است بیمار، با کمک تکنسین رادیولوژی در شرایط مناسب عکسبرداری قرار گیرد تا از اندام مورد نظر در شرایطی مطلوب، عکسبرداری شود. 
 2. پس از آن تکنسین رادیولوژی، صفحه ای فلزی را که مخصوص فیلم رادیولوژی است، کنار و یا زیر اندام، قرار می دهد که به این صفحه فلزی، صفحه کاست می گویند.
 3. در این مرحله تکنسین، منبع اشعه ایکس را که روی دسته فلزی مانند خاصی قرار دارد، در کنار اندام  طوری قرار می دهد که بخشی از آن اندام که باید تصویربرداری شود، میان کاست و منبع اشعه ایکس قرار گیرد.
 4. در این لحظه از بیمار خواسته می ‌شود که در این حالت، ثابت و بی حرکت بماند. 
 5. تکنسین دستگاه رادیولوژی، کلید مربوط به تولید اشعه ایکس را فشار می دهد.
 6. در کسری از ثانیه، تابش اشعه ایکس به اندام مورد نظر صورت می‌گیرد. گاهی اوقات لازم است که عکسبرداری از اندام در جهت های مختلف انجام شود و از یک اندام چند عکس در زوایای متفاوت گرفته شود. در این شرایط پس از قرارگیری مجدد بیمار در وضعیتی دیگر، مراحل قبل تکرار می شود. 
 7. پس از آن، با انجام فرآیندهای شیمیایی روی تصویر و قابل مشاهده شدن آن، فیلم رادیولوژی ظاهر می شود. 

رادیولوژی پرتابل econet برای چه افرادی مناسب است؟ 

انجام عمل تصویربرداری با دستگاه رادیولوژی پرتابل econet، از خدماتی است که بعضی از موسسه هایی که در زمینه پزشکی فعالیت دارند، ارائه می دهند. در این فرآیند، رادیولوژی در منزل شخص بیمار با سرعت بالایی انجام شده و تصاویر آن در زمان کمی، در اختیار بیمار قرار داده می شود. در واقع این شکل از تصویربرداری برای افرادی استفاده می‌ شود که قادر به مراجعه به مراکز تصویر برداری نیستند. این افراد، شامل گروه های زیر هستند:

 • افراد پیر و سالخورده و گروه های حساس به آلودگی هوا
 • بیمارانی با عدم قابلیت حرکتی
 • بیمارانی که سکته مغزی یا صدمات مغزی – نخاعی دارند.
 • بیمارانی که در منزل  و متصل به دستگاه‌ های پزشکی بستری هستند.
 • بیمارانی که به شکستگی ‌های حاد نظیر شکستگی ستون مهره‌ ها و لگن دچار شده اند.
 • معلولین و بیماران روانی  که باید در محیط امن خانه باشند.

دستگاه رادیولوژی econet برای حیوانات

از کاربردهای دیگر دستگاه رادیولوژی پرتابل econet، استفاده برای حیوانات و دام های بزرگ می باشد. به دلیل اینکه این دستگاه با باتری کار می کند و وزن کمی دارد، کار حمل و نقل جهت تصویر برداری را آسان می کند. به این ترتیب در باغ وحش ها و همچنین پارک های حیات وحش، استفاده و کاربرد زیادی دارد. این گونه تجهیزات که جهت عکسبرداری از حیوانات مختلف استفاده می شوند، به دامپزشکان کمک می کنند که بدون نیاز به شکافته شدن بدن حیوانات، ساختار داخلی بدن آن ها را مشاهده کنند و از طریق این عکسبرداری و اطلاعات به دست آمده، به بیماری حیوان پی ببرند. دامپزشکان از طریق این دستگاه می توانند عروق، استخوان ها و اندام های داخلی حیوانات را بررسی و مشاهده کرده و تشخیص دهند که بیماری در کدام بخش بدن حیوان است. 

استفاده از رادیوگرافی پرتابل یا سیار econet چه مزایایی دارد؟

در سال های اخیر، استفاده از دستگاه رادیولوژی پرتابل، به علت مزایای زیادی که برای بیمار و کادر درمان دارد، افزایش یافته است. از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیار و در دسترس بودن

اصلی ترین و بزرگترین ویژگی این دستگاه، عدم نیاز به حمل و نقل و حرکت بیمار است. زیرا در برخی موارد، حرکت بیمار برای او بسیار مضر است و این گونه تجهیزات باعث می شوند که بیمار عکسبرداری های لازم از اندام داخلی بدن خود را بدون تغییر وضعیت و حرکت بتواند انجام دهد. همچنین به این دلیل که این دستگاه، به برق نیازی ندارد و با باتری نیز کار می کند و علاوه بر این، وزن بسیار کمی دارد، به راحتی و در هر مکانی حتی بیمارستان های صحرایی و … در دسترس می باشد. 

 • سرعت بالا

برای استفاده از این دستگاه، نیازی نیست که بیمار، انتظار طولانی داشته باشد؛ بلکه این دستگاه بسیار سریع عمل می کند. نتایج این دستگاه، کمتر از ۲۰ دقیقه حاضر می گردد که این موضوع به تشخیص به موقع بیماری و شروع روند درمان، سرعت بخشیده و کمک می کند.

 • ایمنی بالا

میزان اشعه خطرناک تولید شده در دستگاه econet در مقایسه با رادیولوژی های غیرپرتابل، بسیار کمتر است و باعث این می شود که به بیمار و تکنسین که در معرض اشعه قرار می گیرند، آسیب کمتری وارد شود. همچنین سپر موجود در بخش جلویی دستگاه، از پراکندگی تشعشعات جلوگیری می کند. 

 • صرفه جویی در هزینه

حمل و نقل بیماران، هزینه زیادی دارد و استفاده از این تجهیزات به کاهش هزینه ها، کمک بسیاری می کند. زیرا علاوه بر عدم نیاز به آمبولانس و دیگر وسایل جا به جایی بیمار، نیازی به پرسنل درمان برای جابجایی بیماران نبوده و سبب کاهش هزینه های کلی می شود.

 • کیفیت بالا تصاویر

دستگاه رادیولوژی پرتابل econet آلمان، با تکنولوژی پیشرفته ای که دارد، باعث می شود که تصاویر دریافتی با کیفیتی بالا و زمانی کوتاه بدست آید. از مزایای دیگر این دستگاه، قابلیت عکسبرداری از بیمار در حالات مختلف دراز کشیده، ایستاده و نشسته می باشد که به راحتی و آسایش بیمار کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *