سرب کوبی و ایزولاسیون اتاق های رادیولوژی و تصویربرداری

اشعه ایکس پرکاربرد اما مضر!

 برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از پرتوی ایکس سرب‎کوبی انجام می‌شود. کسانی که بیشتر در معرض این پرتو قرار می‎گیرند، می‎توانند با سرب‎کوبی دیوارها از ایجاد خیلی از بیماری‌ها جلوگیری کند.

 اجرای سرب‎کوبی مراحل مختلفی دارد که باید هر کدام با ظرافت زیاد انجام شود و بتواند به خوبی مانع از تاثیرات اشعه ی ایکس بر بدن ما شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

دیوارسربی

عملیات سرب کوبی 

سرب کوبی در واقع عملیاتی است که ورقه‌های سربی را در اتاق‌های تصویربرداری پزشکی و دندانپزشکی نصب کرده تا با ایزولاسیون محل، مانع خروج اشعه از محل شده و سلامتی کادر درمان و سایر بیماران حاضر در محل، تهدید نشود.

در مراکز تصویربرداری پزشکی، همواره توان خروجی دستگاه، تنظیم می‌شود تا هم کیفیت دستگاه حفظ شود هم انعکاس اشعه از حد مورد نظر، بیش‌تر نشود. 

با این حال، وجود و انعکاس اشعه در اتاق‌های تصویربرداری پزشکی، اجتناب ناپذیر است و وجود درب سربی به عنوان سد دفاعی در برابر انتشار اشعه در محل، الزامی است.

یکی از راهکارهای عملی برای مقابله با پخش اشعه در محل، استفاده از ایزولاسیون مکان و اطراف دستگاه ها با انواع گوناگون محافظ اشعه است. 

سرب به عنوان یکی از عناصر سنگین با عدد اتمی ۸۲، فلزی نرم و خاکستری رنگ بوده و انعطاف پذیری عالی دارد. از ویژگی خاص این فلز، مقاومت بالا در عبور تشعشعات دستگاه های رادیواکتیو است.

چون از اشعه X در تشخیص بیماری‌ها استفاده می‌شود، بیماران و کادر درمان در چنین مراکزی، مدام در معرض اشعه هستند.

لذا مدت زمان و شدت تابش دستگاه های پرتوزا، عامل بروز اختلالاتی در سلامت انسان می‌شود. 

بنابراین سرب کوبی در مراکز تصویربرداری پزشکی، کوششی است تا اتاق، ایزوله شده و ورق‌های سربی با توجه به میزان اشعه، در ضخامت‌های گوناگون با روش نورد کاری سرد، استفاده شوند. 

در اکثر اتاق‌های تصویربرداری پزشکی مثل اتاق پانورکس، اتاق ماموگرافی، اتاق رادیولوژی، اتاق سی تی اسکن، اتاق سنگ شکن و اتاق آنژیوگرافی با ارتفاع ۲۲۰ سانتی‌متر، ورق‌های سربی به ضخامت ۱.۵ تا ۲ میلی‌متر نصب می‌شود.

نصب ورق‌ها نیز با پیچ و رول پلاک در اسرع وقت انجام می‌شود و نیاز به تغییر ژرفی در دکوراسیون اتاق نیست. 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

سرب کوبی دیوار

در اتاق‎های رادیولوژی برای از بین بردن اثر اشعه‌ی ایکس، دیوار‎ها سرب کوبی میشوند تا بوسیله ی سرب استفاده شده در دیوار باعث بالا رفتن ضریب شکست این پرتو شوند.

 روش بکارگیری سرب در دیوار‎ها و هم‎چنین نوع سرب تاثیر زیادی در کیفیت ایزوله شدن محیط دارد. درصد خلوص مناسب برای این کار ۹۹ درصد می‌باشد، بنابراین برای ایزوله کردن اتاق‌های رادیولوژی نمی‎توان از سرب‌های متفاوت با درصد خلوص‌های پایین‌تر استفاده کرد.

سربکوبی اتاق رادیولوژی

سرب کوبی دیوار و نکات مهم آن

 • ورق‌های سربی از محل‌های قابل اطمینانی تهیه شوند.
 • مطمئن باشید سرب‌ها خراش نداشته باشند و ضخامت آنها نیز مناسب باشد.
 • قسمت‌های حساس مثل چهارچوب در و فاصله شیلد‎های سربی از درها کاملا ایزوله شوند.
 • لایه ‎ها کاملا بر روی هم منطبق شوند.
 • بعد از تمام شدن کار دیوار از دزیمتر مناسب استفاده شود.
 • سرب کوبی به صورت تخصصی انجام شود و لایه ها به درستی بر روی دیوار‎ها قرار بگیرند.
 • سرب کوبی در، سقف و کف همه باید بر اساس استاندارد سازمان انرژی اتمی باشد و یک نفر به عنوان کارشناس ارشد فیزیک پزشکی صورت بگیرد.

انواع سرب کوبی

سرب کوبی انواع مختلفی دارد که متناسب با کاربرد آن‌ها استفاده می‎شود. برای این‎که در جایی سرب‎کوبی انجام شود، باید مطابق با دستگاه رادیولوژی و اشعه‌های تولید شده باشد. یکی از تفاوت‌هایی که در سرب کوبی وجود دارد، ضخامت ورقه‌های سربی است که باید نصب شود. 

در برخی مکان‌ها باید علاوه بر دیوارها، کف و یا سقف آنها نیز با سرب پوشیده شود تا مانع از رسیدن اشعه به بدن ما شود. در ادامه به برخی از انواع سرب‎کوبی می‌پردازیم.

 • سرب کوبی; پنل سربی  
 • سرب کوبی سنتی
 • سرب کوبی دیوار
 • سرب کوبی سقف
 • سرب کوبی کف
 • سرب کوبی درب

سرب کوبی با پنل های سربی

پنل ‎های سربی به پنل‌هایی گفته می‌‎شود که در آنها سرب به کار رفته باشد. پنل‌های سربی به صورت گوناگون مانند چوبی، سرامیکی، نانو وجود دارند. یکی از ویژگی‌های مهم این پنل‌ها این است که سرعت انجام کار بالا است و محیط سریع ایزوله می‌‎شود. این پنل‌ها بسیار محکم اند و از طرفی اتصال نصب آنها نیز آسان است.

پنل سربی

 پنل‌های سربی را در صورت نیاز می‌‎توان جاب‎جا نمود، البته مزیت دیگری وجود دارد که برای نصب لازم نیست که ساختمان تخریب شود و بدون بنایی پنل‌ها نصب می‎شوند. بنابراین برای انتقال پنل ‎ها علاوه بر این‎که  اجزای ساختمان لازم نیست تغییر کند، می‌‎توان براحتی آنها را جاب‎جا کرد و در محل جدید قرار داد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

مزیت های پنل سربی

 • پنلل های سربی به دلیل اینکه منحصر به فرد بوده و دارای درزهای انبساطی است، در حوادثی مانند زلزله مقاومت بالایی دارند.
 • این پنل ها انعطاف ‎پذیری بالایی دارند و می‎توان از زوایای مختلف اتاق و گوشه‌ها به خوبی استفاده کرد.
 • پنل ها نسوز بوده و در برابر رطوبت هوا عایق هستند. قابلیت شستشو و ضد خش دارند.
 • شیلدهای سربی به راحتی نصب می‌‎شوند و نیازی به تغییرات ساختمانی ندارند.

سرب رادیولوژی

استفاده از سرب در صنعت رادیولوژی برای محافظت از افرادی که در ارتباط با پرتوهای یونیزانده قرار دارند بسیار حائز اهمیت است. 

در نتیجه، استفاده از سرب در صنعت رادیولوژی به عنوان یک ماده جذب‌کننده پرتوها بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند به کاهش خطرات پرتوزایی برای افرادی که در ارتباط با پرتوهای یونیزانده قرار دارند، کمک کند.

سرب کوبی سنتی

یکی از روش‌های سرب کوبی که متداول‌ترین روش است، سربکوبی سنتی است.

برای سرب‎کوبی سنتی ابتدا ورقه‌های سربی بر روی دیوار قرار می‎گیرد و با وسایلی مثل پیچ و رول پلاک مهار می‎شود. با توجه به کاربرد هر کدام از دستگاه‌ها ضخامت آن ورقه‌ها متفاوت است. تفاوت ورقه‌ها به شدت اشعه ها و پرتوهای مضر بستگی دارد.

 هر کدام از اتاق‎‌های پزشکی و آزمایشگاهی به دلیل مختلف بودن کاری که انجام می‎دهند، ممکن است نیاز باشد که سقف و کف را ورقه سربی قرار دهند. وجود پنل‌های سربی به دلیل مزیت‌های فراوان مانند سرعت نصب بالا، امکان جاب‎جایی و غیره بیشتر استفاده می‎شود.

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

سربکوبی با آجر سربی

از دیگر روش‌های سربکوبی، استفاده از آجر سربی است که برای ایزولاسیون دیوار های اتاق های پزشکی هسته ای کاربرد داشته و  نفوذ اشعه به بیرون را بسیار کاهش می‌دهد.

آجر سربی در ابعاد و ضخامت‌های مختلف بنا به درخواست مصرف کننده تولید می‌شود. 

سربکوبی با شیشه سربی

استفاده از شیشه سربی به صورت پنجره‌ای بین دیوار اتاق تصویربرداری پزشکی و اتاق کنترل، به منظور قابل مشاهده کردن وضعیت اتاق برای تکنسین تصویربرداری، استفاده شده و از روش های محافظت دربرابر اشعه مراکز درمانی محسوب می شود. 

شیشه سربی، در اندازه های مختلف تولید می‌شود. کاملا شفاف بوده و محافظت کامل در برابر اشعه‌های ساطع از دستگاه را دارد.

اسلاید-شیشه-و-قاب

در هر بخش از مراکز درمانی، متناسب با درخواست مشتری، قابلیت استفاده و نصب دارد. در نگهداری و نظافت شیشه سربی باید دقت لازم در نظر گرفته شود. 

شیشه سربی دارای باریم سرب بوده و به منظور جلوگیری از ورود اشعه دستگاه های عکس‌برداری به داخل اتاق کنترل و محافظت از تکنسین و کادر درمانی، کارکرد خوبی دارد. در برابر ضربه، شیشه سربی مقاومت ضعیفی دارد. 

 • سربکوبی با درب سربی

درب سربی از دیگر روش‌هایی است که در فرآیند سرب کوبی مراکز درمانی استفاده می‌شود. خاصیت ضد اشعه داشته و عایق رطوبتی و حرارتی هم محسوب می‌شود.

درب سربی، انواع مختلفی دارد. مثل درب سربی ریلی که به ۲ صورت دستی و اتوماتیک بوده و فضای کمی را اشغال می‌کند. این درب‌ها کلا ضد حریق بوده و مقاومت عالی در برابر آب و صدا دارند. 

درب سربی لولایی

در تولید درب سربی به عنوان یکی از روش های سربکوبی، از رویه هایی از جنس کامپوزیت، ام دی اف و استیل استفاده می شود و بهترین فناوری در تولید درب موثر و محکم به کار می رود. 

درب سربی لولایی از انواع درب سربی است که کاربرد زیادی در مراکز درمانی و صنعتی دارد. امکان سفارش درب سربی لولایی با چهارچوب نیز وجود دارد.

جنس این درب ها از چوب فشرده بوده و لایه درونی درب سربی لولایی نیز از سرب با خلوص بالای ۹۹ درصد است. لذا استحکام بالایی داشته و معمولا وزن سنگینی دارند. رویه های این درب‌ها نیز از جنس کامپوزیت، استیل، ام دی اف و اچ دی اف است. 

 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

اگر فرصت کمی برای نصب درب سربی دارید، درب سربی اتوماتیک را در نظر داشته باشید. امکان سفارشی سازی بنا به درخواست مشتری داشته و امکان نصب دوربین های مداربسته با قابلیت مادون قرمز روی درب سربی اتوماتیک بیمارستانی وجود دارد. 

نکات ضروری سرب کوبی رادیولوژی

 • باید جنس پنجره‌ها شیشه‌ی سربی باشد تا علاوه‌‎بر این‎که پشت شیشه قابل دیده شدن باشد، تاثیر اشعه را از بین ببرد.
 • در‎هایی که در این مکان‌ها نصب می‌‎شوند باید سرب‎کوبی شوند.
 • لولاها و دستگیره‌هایی که متصل می‌شوند، باید مناسب باشند تا پرتوها از درها عبور نکنند.
 • نقاط حساس اتاق رادیولوژی مانند چهارچوب درها باید کاملا ایزوله باشند.
 • جنس سرب‌هایی که بکار می‌‎رود، باید کیفیت خوبی داشته ‎باشند.
 • سرب‎کوبی اتاق‌های رادیولوژی باید به صورت حرف‌ه‎ای و تخصصی صورت بگیرد و افراد خبره این کار را انجام دهند.

مقایسه بهترین روش سرب کوبی

بهترین روش سربکوبی به وضعیت اتاق و تجهیزاتی که در آن قرار گرفته بستگی دارد. چه تجهیزاتی، با چه شدتی، چه مدت زمانی و در چه فاصله‌ای با تکنسین استفاده می‌شود، همگی در انتخاب بهترین روش سربکوبی توسط مجریان مجرب سربکوبی، تاثیر گذار است. 

در اتاق‌های رادیوگرافی، ورق سربی با ضخامت ۲ میلی‌متر تا ارتفاع ۲ متر استفاده می‌شود. این عدد برای اتاق‌های CT-SCAN حدود ۳ متر است.

درصد خلوص سرب در کنار ضخامت مناسب ورقه سربی نیز اهمیت بسیار دارد. درصد خلوص سرب به کار رفته در بهترین روش سربکوبی، بایستی حدود ۹۹.۹ درصد باشد. متاسفانه در برخی مراکز، ورقه‌های سربی با درصد خلوص پایین‌تر استفاده می‌شود. 

در انتخاب بهترین روش سربکوبی در بخش‌هایی چون: نصب شیشه سربی، درب سربی، دیوارهای سربی و سرب کوبی سقف و کف اتاق تصویربرداری پزشکی، توجه به خلوص بالای سرب، شرط لازم ایمن سازی اتاق است. 

اگر روش نصب درب سربی را برای ایزولاسیون محل انتخاب می‌کنید، این کار بایستی از طرف نصاب تخصصی انجام شود. کلیه استانداردهای لازم باید مد نظر باشد. به منظور جلوگیری از خرابی مجدد درب‌ها، زیرسازی و جوشکاری باید با مهارت کامل همراه شود. 

اگر روش‌های ارزان‌تر سربکوبی مورد نیاز است، تجهیزات غیر اتوماتیک را در نظر داشته باشید. اما درب سربی اتوماتیک در ساخت و سازهای جدید مراکز درمانی کاربرد زیادی دارد. 

در هر روش سرب کوبی، می‌بایست پس از اتمام کار و بنا به درخواست مرکز تصویربرداری پزشکی، دوزیمتری طبق استاندارد های سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت، انجام شود. 

بهترین روش سربکوبی برای ایزولاسیون مراکز تصویر برداری پزشکی، بایستی شامل ۴ مرحله: تشخیص مشخصات و خصوصیات اتاق و تجهیزات ، امکان سنجی اجرای سربکوبی و محاسبات تابش، انتخاب بهترین روش سربکوبی (ورق سربی، آجر سربی، شیشه سربی، پشم سربی، دیوار سربی و غیره) و تست نشت پرتو و صدور ضمانت‌نامه حسن اجرای تعهدات مجری باشد. 

شرکت تراست مجری انواع سربکوبی

شرکت تراست خاورمیانه ۳۰ سال در حوزه‌‎ی قطعات رادیولوژی و سی تی اسکن فعالیت داشته است. شرکت تراست خاورمیانه سعی کرده است تا با بکارگیری افراد کاربلد محصولات با کیفیت بسازد. این شرکت دارای انواع سرب‎کوبی می‎باشد که برای اتاق‎های رادیولوژی  آنزیوگرافی و سیتی اسکن مناسب است.

این شرکت از بهترین نوع سرب در تولید محصولات خود استفاده کرده و همپوشانی مناسب لایه‌های سربی را در زمان نصب در نظر می‌گیرد. استفاده از دزیمتری مناسب و داشتن ضمانت‌نامه و گارانتی سرویس، از جمله ویژگی‌های خدمات سربکوبی ما برای مشتریان خصوصی و دولتی در سراسر کشور است. 

کلیه منابع انسانی تراست خاورمیانه شامل: طراحان و تکنسین‌ها شرکت، مدارک علمی داشته و با طی کردن دوره‌های آموزشی تخصصی، به همه فنون کار خود تسلط داشته و تخصص انجام صحیح و اساسی شیلدینگ اکثر مراکز درمانی بر اساس استانداردهای روز دنیا را در اختیار دارند.

 اگر شما هم دوست دارید فضای رادیولوژی مکانی امن‌تر برای پرسنل و بیماران باشد، پیشنهاد می‌شود محصولات با کیفیت تراست خاورمیانه را سفارش دهید.

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش می‎توانید با شرکت تراست خاورمیانه ، مجری ایزولاسیون فضاهای رادیولوژی، ارتباط داشته‌باشید.

تماس بگیرید